Blog rímskokatolíckeho kňaza

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Sloboda?

...svojvoľnosť nie je slobodou, ale je chybou slobody.
          Sv. Pavol sa nám prihovára v texte listu Galaťanom: „Boli ste povolaní k slobode“. Vo všetkých časoch bola sloboda veľkým ľudským snom, nevynímajúc ani moderné časy.

          Pýtame sa: Čo je sloboda? Ako sa môžeme stať slobodnými? Sv. Pavol nám pomáha pochopiť komplikovanú realitu vložením tohto konceptu slobody... Hovorí: „Nezneužívajte svoju slobodu pre príležitosť telesnej žiadostivosti, ale cez lásku buďte služobníkmi jeden druhému“.

         „Telesná žiadostivosť“ tu nie je myslená doslovne telesne, ale v reči sv. Pavla ide o absolutizovanie vlastného ja.

          Ja, ktoré chce byť všetko a mať všetko pre seba. Jednoducho povedané, absolútne ja, ktoré nezávisí na ničom alebo nikom, presiaknuté slobodou. Som slobodný, voľný, ak nie som na niekom závislý, ak môžem robiť čokoľvek, čo si želám.

          Akékoľvek precízne absolutizovanie tohto ja zostane len „telesnou žiadostivosťou“, menovite degradáciou človeka, nie víťazstvom slobody: svojvoľnosť nie je slobodou, ale je chybou slobody.

(pokračovanie nabudúce)

          Príhovor Benedikta XVI. v rímskom seminári 23.2.2009


Myšlienky iných | stály odkaz

Komentáre

 1. namietka
  Co sa tu pise, s tym mozem len suhlasit. Ale prehovaraj takto napr dajakeho stalina a mas po slobode.
  publikované: 31.07.2010 08:37 | autor: robentin (e-mail, web, autorizovaný)
 2. Robentine, když někdo praví, že
  tělesná žádostivost a jedným dechem praví, že nejde de facto o tělesnou žádostivost, tak co si o něm pomyslíš?
  Že je magor? Správná odpověď!
  publikované: 31.07.2010 08:56 | autor: Mito (e-mail, web, autorizovaný)
 3. robentin
  ja nikoho nesúdim a ani nebudem - len ponúkam myšlienky niekoho... to, čo urobil p. Stalin je iste veľmi zlé... ale ja sa snažím myšlienkami povzbudiť nekonať to "x" zlé, ale skôr sa obrátiť k dobru a konať ho.
  publikované: 31.07.2010 09:38 | autor: knazJozef (e-mail, web, autorizovaný)
 4. k dobru?!a takto?!
  cez sv.Pavla?!...ach jaj, ani sa necudujem ze ho Benedikt cituje...jeden jak za osemnast a druhy bez dvoch za dvadsat..

  Mito, jooo!.. a keby len to, uz by bol svet davno bez zeny heh..
  publikované: 31.07.2010 09:59 | autor: jajaj (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. filozofovanie
  Mito, ale on (de facto) nevravi ze nejde o telesnu ziadostivost, on len vravi ze tu (v reci sv Pavla) nie je myslena doslovne telesne, a s tym mozem suhlasit: ono absolutizovanie vlastneho ja = absolutizovanie ducha zivocisna. cize ide o telesnu ziadostivost. Autor sam v zavere pise:

  Akékoľvek precízne absolutizovanie tohto ja zostane [de facto] len "telesnou žiadostivosťou", menovite degradáciou človeka, (...)
  publikované: 31.07.2010 10:07 | autor: robentin (e-mail, web, autorizovaný)
 6. duchovny clovek verzus clovek zivocisny
  Jozef, bola to len taka namietka, prepac, viem ze sa snazis obracat - aj druhych -, k dobru a konat ho. Chcel som len povedat ze s niektorymi (ci uz privilegovanymi alebo neprivilegovanymi) trpajzlikmi sa skratka neda. Zoberme si taku Jajaj, taki ako ona budu knazov asi vzdy a vsade - za kazdych okolnosti -, povazovat za magorov.
  publikované: 31.07.2010 10:21 | autor: robentin (e-mail, web, autorizovaný)
 7. Robo,
  po prve, s malym j..jajaj..prosim, po druhe, nikho a nikdy nepovazujem za magora, aj ked suhlasim -hovoro sa hovori magor...miesto tvojich hlav a replik, si precitaj sv.Pavla a potom ak, budeme o tom diskutovat..

  A este si uvedom, ze aj ked mas urcity ciel a system-ak to mozno tak nazvat -a tvoj uspech aj neuspech je cielom tejto metodiky ci systemu, nie kazdy ti musi do neho zapadat. To by si musel zit v priemerkove..vies?! nevies..sadni si, mas patku :D
  publikované: 31.07.2010 10:43 | autor: jajaj (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. robentin
  ono nie je čítať ako čítať a uvedomujem si to tu pri niektorých kometároch, že vôbec neprečítali obsah a idú polemizovať... s takými je to potom nielen zbytočné, ale vôbec sa nepúšťam do normálnej slušnej debaty s nimi... dakujem za tvoj postoj..
  publikované: 31.07.2010 10:48 | autor: knazJozef (e-mail, web, autorizovaný)
 9. "skromnost"
  niet za co, Jozef, som aky som :)
  publikované: 31.07.2010 11:15 | autor: robentin (e-mail, web, autorizovaný)
 10. polemik
  Jajaj, nepros, meno a nick pisem velkym pismenom, tak sa s tym zmier. lebo si myslim ze az tak na tom nezalezi. Ak by si sa ale mala kvoli tomu hadzat o zem alebo hlavou buchat o stenu, tak potom prosim, nech sa paci, budem Ta pisat malym pismenom. nerad by som Ta mal na svedomi. No, a ja tu nediskutujem ani o sv Pavlovi ani o Benediktovi ale k myslienke ktoru tu prezentuje Jozef. No, a este k tomu priemerkovu: pozri svoj (31.07.2010 09:59) komentar: "jeden jak za osemnast a druhy bez dvoch dvadsat" - sadni a drz usta, mas 5-ku :)
  publikované: 31.07.2010 11:43 | autor: robentin (e-mail, web, autorizovaný)
 11. mnoho krestanov povazuje za slobodu to, co je v skutocnosti stale len zakon
  Zakon, nech je ako svaty a dobry nemoze dat cloveku slobodu. Iba jedine moze cloveka oslobodit - Duch Kristov prebyvajuci v nas - lebo kde je Duch Panov, tam je sloboda.

  http://selah.blog.sk/?s=48454
  publikované: 31.07.2010 12:11 | autor: selah (e-mail, web, autorizovaný)
 12. Ako chces,
  v podstate to je jedno...
  Kedze aj jeden aj druhy je v clanku a clanok vychadza z ich citacie, tak o nich diskutujes, akoze nie?!Benedikta pozname, sv. Pavla si precitaj..potom bud budete zakladat hranice alebo budete v takej situacii ako je dnnesna cirkev aj s jej aferami.

  Jozef? a ty si knaz? ..ved to co pises nemam nic spolocne ani s vierou ktoru hlasas a ni s poslanim ktore znasas...le ty nie si knaz.Ani si nim nikdy nebol. A o tom som presvedcena odkedy si sa na blogu objavil. Uz som o tom davno pisala. A je mi to jedno, ci si alebo nie si.
  publikované: 31.07.2010 13:51 | autor: jajaj (e-mail, web, neautorizovaný)
 13. Pekné a pravdivé myšlienky,
  môžem napísať, že aj osobná životná skúsenosť mi toto potvrdila.
  publikované: 01.08.2010 08:15 | autor: Mima (e-mail, web, neautorizovaný)
 14. Jajaj, nesúhlasím, s Tvojím posudzovaním kňaza Jozefa,
  aj keď je Ti to asi jedno...
  Prajem Ti pohodu v dnešnom sviatočnom dni. :-)
  publikované: 01.08.2010 08:20 | autor: Mima (e-mail, web, neautorizovaný)
 15. Mima,
  jedno...ano, jedno, lebo po prve: na nete mozes byt aj anglicka kralovna..po druhe a hlavne: je prirodzenejsie pre mna ako cloveka clovek dobry(aj zly) ako clovek ktory sa pomocou hocicoho co ma k dispozicii ZDA dobrym..to jest: manipulovat ludmi alebo zit pre ZDAT SA Dobrym..
  publikované: 01.08.2010 12:12 | autor: jajaj (e-mail, web, neautorizovaný)
 16. skrivodlivcami prepchaty svet
  Jajaj, aj mna to serie ked sa niekto pretvaruje a v prilezitej chvili mu to viem dat aj patricne najavo: pozri (Crtl-F) MY HONEST FEEDBACK - http://robentin.hlava.sk/article.php?article=889 -, ... a potom si to odseriem... :) Lebo taki co sa chcu _zdat dobrymi su (vo svojej podstate) pekni kokoti... Ale cim si vysluzil Jozef ze ho (by default) zahrnas do tejto skupiny?
  publikované: 03.08.2010 09:15 | autor: robentin (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014